INKONTINENCIA
Mi a kismedencei szervek prolapszusa?
Urogenitális prolapszusnak nevezzük, a hüvely mellsőfalának (cystokele), hátsófalának (rectokele) , a hüvelycsonknak (méh eltávolítás után), vagy a méhnek izolált , vagy kombinált süllyedését.
Kismedencei szerv prolapsus akkor fordul elő, amikor az izmok, szalagok és fasciák (támasztó szövet), amelyek ezeket a szerveket a helyes helyzetükben tartják, meggyengülnek.
A tünetek a következők:
- Erős húzás érzése a hüvelyben vagy a hát alsó részén
- „Gombóc” érzése a hüvelyben vagy a hüvelyen kívül
- Húgyúti tünetek, például meglassult vizeletáramlás, „maradék vizelet” érzés, vizelési gyakoriság vagy sürgető vizelési inger, valamint inkontinencia
- A bél tünetek: például a bél mozgásának nehézségei vagy érzés, hogy nem ürül ki megfelelően, vagy ha tovább kell nyomni a hüvelyfal a bél kiürítéséhez
- Kellemetlenség a nemi aktus során

Mi okozza a kismedencei szervek prolapsusát?
Kismedencei szerveket alátámasztó szalagok és izmok, és ezek beidegzésének károsodása szervsüllyedéshez vezethet, amelyek a következőkből származhatnak:
- A terhesség és a szülések. A prolapsus körülbelül minden harmadik nőt érint, akiknek egy vagy több gyermeke van. A prolapsus előfordulhat a terhesség közben vagy röviddel utána illetve sok évvel később is. Azonban azt fontos hangsúlyozni, hogy 9 nőből csak 1 (11%) lesz szüksége élete során műtéti beavatkozásra.
- Az öregedés és a menopauzát követően kialakuló kötőszöveti átalakulás további gyengülést okozhat medencefenék szerkezetén.
- A megnövekedett hasűri nyomás fokozódás , mint az elhízás, a krónikus köhögés, a krónikus székrekedés, a súlyos tárgyak emelése és megerőltetés

Hogyan kezelhető a kismedencei szerv prolapsus?
Konzervatív ( nem sebészi )
- Medencefenék erősítő torna (gyógytorász segítségével, medencefenék izomok erősítése)
- Életmódbeli tanácsok (Dohányzás tilalom, testsúlycsökkentés, fizikai tehermentesítés)
- Pesszárium (segédeszközös reponáció)
Sebészi kezelés
Hüvelyi, hasi (laparoszkópos)
Milyen műtéti megközelítés a megfelelő az Ön számára?
Egy adott műtéti megoldás megválasztása számos tényezőtől függ, beleértve az elváltozás súlyosságát, panaszok mértékét, és az Ön preferenciáját.
Hüvelyi háló beültetés:
A műtét során hüvelyi megközelítésből, hüvelyfal plasztikát végzünk, mely során a megnyúlt szalagokat egy speciális háló beültetésvel támasztjuk alá.
A műtét végén a hüvelyi tampon és hólyag katétert hagyunk vissza tehermentesítés céljából, melyek másnap eltávolításra kerülnek.
Gyakori kérdések a műtétről
A műtét után jelentős szövődménnyel nem kell számolni. A hüvelyben varratokat hagyunk vissza, mely pár hét után felszívódnak, így varrat szedés nem szükséges. Átmenetileg ezért pecsételő jellegű hüvelyi vérzés elfordulhat, ezért fontos , hogy a beavatkozást követően fizikai tehermentesítés szükséges 4-6 -héten át, ezidő alatt a szexuális együttlét is kerülendő.